הקמת סוכה בחג הסוכות

חג הסוכות הוא אחד החגים השמחים ביותר בישראל. אנחנו חוגגים אותו כסיום תקופת החגים וסיום האסיף, תחילת הסתיו וכמובן – החזרה לשגרה לאחר חופשה ארוכה. זהו חג של טיולים, ארוחות משפחתיות וגם בילוי בסוכה שהקמנו ליד הבית, בגינה או במרפסת.

למה סוכה?

לפני אלפי שנים כאשר יצאו בני ישראל ממצרים אל מעמד מתן ספר התורה בהר סיני הם ישבו בסוכות שסוככו עליהם מהגשם ומפגעי מזג האוויר לאורך המסע. בספר ויקרא פרק כג' נכתב לראשונה על סוכות בני ישראל ועל מצוות הישיבה בסופה ולאחר מכן, בספר דברים פרק טז', ניתנים עוד רמזים לקיומן של הסוכות.

כיום אנחנו מקימים את הסוכה כזכר לסוכות שהקימו בני ישראל במהלך יציאת מצרים והמצווה אומרת שעלינו לחיות בסוכה במשך כל שבעת ימי החג – לאכול, לישון, לארח ולהתפלל בסוכה, ממש כמו שעשו בני ישראל באותה תקופה.

מכיוון שבני ישראל נדדו ועברו מתחנה לתחנה בדרכם לארץ ישראל, הסוכה היא לא מבנה קבוע אלא חייבת להיות מבנה ארעי. אנחנו בונים את הסוכה בסיום יום כיפור ומפרקים אותה מיד לאחר חג הסוכות.

נוי סוכה מהו?

התורה מגדירה בצורה מדוייקת מאד כיצד יש לבנות את הסוכה, מבנה ארעי עם סכך, ארבע דפנות ונוי סוכה. מהו נוי סוכה? אלו אותם קישוטים שאנחנו תולים בסוכות שלנו כדי להפוך אותן לצבעוניות ומקושטות יותר. קישוטי סוכה הם חלק מדיני ההלכה שנכתבו בהקשר לבניית הסוכות. הרעיון הוא לשלב את מצוות החג השונות בתוך ההוויה של הסוכה ולהפוך אותה לבית לשבעה ימים, עם תמונות וקישוטים כמו בכל בית קבוע.

אין הגדרה מסויימת של אופי הקישוטים, אך היום כמובן ניתן למצוא קישוטי סוכה במגוון צבעים, צורות וחומרי גלם שונים. לרוב בוחרים לעטר את הסוכה במוטיבים של פירות ארץ ישראל, פרחים, עצים וטבע, שהרי סוכות הוא גם חג האסיף.

על מצוות האושפיזין

כשאנחנו מדברים על הקמת סוכה בחג הסוכות אנחנו מדברים על מצווה חשובה מאד – מצוות האושפיזין. על פי הכתובים יש לארח במהלך שבעת ימי הסוכה את שבעת האושפיזין – אברהם, יצחק, יעקב, משה, אהרן, יוסף ודוד ולמעשה לפתוח את דלתות הסוכה שלנו לכל אורח. המצווה לארח בסוכה היא מצווה חברתית ומסורתית, שמחזקת את תחושת הקהילה, החברות והוקרת התודה לאבות ולאנשים חשובים לנו.

מצוות האושפיזין בעידן המודרני החלה כאשר רבנים, אנשי ציבור ואנשים חשובים ומוכרים נוספים החלו לארח בסוכתם אורחים חגיגיים. הפסוק "חייב אדם להקביל את פני רבו ברגל" הוא הפסוק העיקרי עליו מתבססים במצווה זו. נשיא המדינה פותח בכל שנה את דלתות סוכתו לקהל הרחב ומארח את כל מי שמגיע בעקבות המצווה הזו.

מצוות הישיבה בסוכה והקמת הסוכה היא מצווה שמלווה את עם ישראל אלפי שנים, היום אנחנו זוכים להעביר את המצווה הזו לילדינו ולהקים עבורם סוכות בכל פעם שמגיע החג.

צפיות ( 2565 )    דירוג( Not Rated yet )

5 4 3 2 1