ייעוץ לימודים והכוונה כבר מגיל צעיר

"מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול" היא אחת השאלות שמופנות אלינו בכל גיל ולאורך כל החיים. כשאנחנו זאטוטים זהו משחק משעשע, אולם בגיל מעט מבוגר יותר, כשאנחנו מתחילים לחשוב ברצינות על עתידנו, בין השאר מבחינת קריירה, לשאלה כבר יש נוכחות משמעותית בחיים - והיא אף עלולה להכביד. שירות ייעוץ לימודים והכוונה מקצועית עשוי לסייע משמעותית בבחירת המסלול הנכון, כלומר זה האופטימלי עבורנו, עבור יכולותינו ומבחינת חלומותינו, ובהחלט כדאי לנצל את האופציה הזו כבר בגיל צעיר.

למה צריך ייעוץ לימודים?
פעם יכולנו להתייעץ עם ההורים (שתמיד שמחו לתרום מהניסיון שלהם, ולמעשה עשו זאת גם בלי שביקשנו מהם…) או עם מבוגרים בעלי סמכות וידע אחרים בסביבתנו. היום העולם משתנה בקצב מסחרר, כך שהניסיון של ההורים הוא במקרים רבים כלל לא רלוונטי יותר - ורובם מודעים לכך ומבינים שאין טעם לייעץ לילדיהם לגבי מסלולי לימודים ספציפיים - וכך נוצר צורך בשירות ייעוץ לימודים ספציפי.
גם ריבוי מסלולי הלימודים, המגמות, ההתמחויות ומוסדות הלימוד מוביל צעירים רבים לייעוץ והכוונה ללימודים, שכן אמנם אפשרויות הבחירה נרחבות יותר, אולם כתוצאה מכך ההתלבטויות עזות יותר - ובמיוחד לאור החשיבות ההולכת ומתעצמת של לימודים אקדמיים כמקפצה לחיים של איכות.
סיבה נוספת היא העלות הכבדה של טעות בבחירת מסלול לימודים: אמנם לימודים תמיד מעשירים את הנפש, אולם על מנת ליהנות מכך אנחנו נדרשים להשקיע מספר שנים (אינטנסיביות) ועשרות אלפי שקלים - בהחלט משאבים בלתי מבוטלים, שהפנייתם לאפיק שלא באמת יעזור לנו לגדול היא בזבוז כואב, כך ששירות ייעוץ לימודים הוא השקעה משתלמת.

איך מתבצעת הכוונה ללימודים?
ייעוץ לימודים והכוונה מתבצעים במספר שלבים, כשהמתכונת הספציפית משתנה כמובן בין מכון הכוונה אחד לשני.
באופן עקרוני השלב הראשון כולל מבחנים שונים שמטרתם זיהוי נקודות החוזקה של הצעיר שמתלבט לאיזה מסלול לימודים לפנות, נקודות החולשה שלו, מבנה האישיות באופן כללי, כישורים ספציפיים, נטיות לב ועוד. לאחר מכן נערכת שיחה אישית עם פסיכולוג המתמחה בהכוונה מקצועית ובייעוץ לימודים כך שהתמונה המתקבלת אודות אותו צעיר שזקוק לייעוץ תהיה מלאה ומפורטת.
לאחר שמתקבלת התמונה המלאה, ניתן לקיים מפגש מסכם שבו ממליץ הפסיכולוג על אפיקי הלימוד האופטימליים עבור האדם הספציפי, משתף אותו בשיקולים ובסיבות שהובילו אותו להמלצות וביחד מגבשים השניים רשימת המלצות סופית. בנוסף מצייד הפסיכולוג את הצעיר בכלים לבחירה נכונה שיוכלו לשמש אותו גם בהמשך הדרך.

למי מתאים ייעוץ?
ייעוץ לימודים מתאים לכל צעיר הנמצא בתחילת דרכו ועדיין לא החליט סופית לאיזה מסלול לפנות. ההכוונה המקצועית עוזרת הן למי שרוצה "רק" לוודא כי המסלול אליו פניו מועדות הוא אכן זה האופטימלי עבורו, הן למי שמתלבט בין 2-3 אופציות, והן למי שאין לו שמץ של מושג מה כדאי לו לעשות והוא עומד נבוך ומבולבל לנוכח שפע האפשרויות.

צפיות ( 2727 )    דירוג( Not Rated yet )

5 4 3 2 1